Na skróty
Czy ogrzewanie elektryczne foliami grzewczymi na podczerwień jest bezpieczne?
Promieniowanie podczerwone, znane również jako podczerwień, charakteryzuje się falą o długości między 780 nanometrów a 1 milimetrem. To rodzaj promieniowania emitowanego przez wszystkie obiekty o temperaturze wyższej niż temperatura zera bezwzględnego. Naturalnym źródłem emisji podczerwieni są różne obiekty, od ludzi i przedmiotów po Słońce. Wykorzystanie podczerwieni do ogrzewania domu jest więc bezpieczną praktyką, nie mającą negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.
Instalacja folii grzewczej na podczerwień w pomieszczeniach powoduje, że temperatura odczuwana przez mieszkańców jest średnio o 2-3°C wyższa niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. To z kolei przekłada się na zwiększony komfort użytkowników i oszczędność energii, ponieważ nie trzeba podnosić temperatury w pomieszczeniu. Ponadto, użytkownik nie odczuwa przemieszczania się powietrza, co odróżnia ten system od ogrzewania konwekcyjnego i eliminuje unoszenie się kurzu w wyniku działania systemu grzewczego. To szczególnie ważne dla alergików i osób wrażliwych na pyłki oraz kurz.
Emitowane fale podczerwone przyczyniają się również do osuszania ścian, co w efekcie poprawia właściwości izolacyjne ścian. Sucha ściana izoluje znacznie lepiej niż wilgotna, co prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną i, co za tym idzie, obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem domu lub mieszkania.
Jak działa system ogrzewania podłogowego?
System składa się z kilku elementów. Najważniejsze są przewody grzewcze oraz folie lub maty, które zasila się energią elektryczną. Wszystkie elementy montuje się pod podłogą. Poza tym ogrzewanie podłogowe posiada specjalną warstwę izolacji, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci do środka, a także utrzymuje właściwą temperaturę. Układa się ją na stopie, posadzce z betonu lub wylewce betonowej. Jest to elastyczny system grzewczy, który można dopasować do potrzeb przestrzennych, dlatego w pierwszej kolejności warto skonsultować się ze specjalistą w celu wybrania najbardziej dopasowanej instalacja ogrzewania podłogowego.
Jeśli chodzi o system instalacji ogrzewania podłogowego, folia grzewcza nie jest w żaden sposób widoczna. Jedynym elementem, który można zobaczyć w ogrzewaniu podłogowym są regulatory temperatury. Wyświetlają się na nich wszystkie istotne informacje. Nasz system ogrzewania podłogowego korzysta z nowoczesnych termostatów. Z ich pomocą można kontrolować temperaturę powietrza oraz podłogi w czasie rzeczywistym. Na dodatek sterowanie ogrzewaniem podłogowym odbywa się manualnie lub poprzez dedykowaną aplikację na smartfony i tablety. Innymi słowy zmieniasz temperaturę i poziom ciepła zdalnie!
Przewody grzewcze są najtańszym sposobem montażu systemu ogrzewania podłogowego. Mają od 3 do 7 mm grubości i wykonuje się je z materiału o odpowiednim oporze elektrycznym. Montaż przewodów ogrzewania podłogowego wymaga podpięcia do taśmy lub siatki oraz zalania wylewką. Nie ma żadnych wytycznych odnoszących się do liczby i zagęszczenia przewodów, a jedynie do minimalnego odstępu pomiędzy nimi (ok. 5 cm, dokładną wartość podaje producent w zależności od modelu). System elektrycznego ogrzewania podłogowego
musi z tego względu być uwzględnione już na etapie projektowania domu.
Innym dobrym rozwiązaniem instalacji są maty grzewcze, które również posiadamy w ofercie. Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne panele nie muszą być demontowane – mata instalowana jest w systemie bezpośrednim. Użycie mat grzejnych to bardzo prosty sposób na dodatkowe ocieplanie pomieszczeń. Na matę grzewczą jako podłogowe ogrzewanie można zdecydować się w dowolnym momencie. Najczęściej odbywa się to podczas remontu. Ta instalacja ogrzewania podłogowego świetnie sprawdzi się w mieszkaniu. W porównaniu do standardowych własnoręcznie układanych przewodów grzejnych, maty są jednak droższe. Ich cena rekompensowana jest banalnie prostym montażem oraz możliwością zastosowania nawet w starszym budownictwie. Różnica temperatury i ciepło całej powierzchni przed i po montażu instalacji ogrzewania jest silnie odczuwalna, dzięki silnej izolacji termicznej.
Jakie korzyści niesie ze sobą podłogówka elektryczna?
Oczywistą zaletą systemu jest zapewnienie możliwie najwyższego komfortu cieplnego w bardzo krótkim czasie. To jednak zaledwie jeden warty uwagi atut. Mało kto pamięta o tym, że udostępniane przez nas elektryczne podgrzewanie podłogi pozwala na obniżenie średniej temperatury powietrza bez zmniejszenia komfortu cieplnego. Jak to możliwe? Otóż podłogówka elektryczna stanowi uzupełnienie standardowego sposobu ogrzewania pomieszczeń. Kiedy produkt działa, można ograniczyć zużycie paliwa w głównej instalacji. Według szacunków w ten sposób oszczędza się do 20% energii wymaganej do utrzymania komfortu cieplnego. Takie rozwiązanie przekłada się na realne oszczędności w domowym budżecie.
Ogrzewanie podłogowe pod panele daje jeszcze więcej. Rozkład temperatury w pomieszczeniach jest mocno zróżnicowany. Dzięki wypełnieniu powierzchni podłogi przewodami można zapewnić najbardziej efektywnie rozmieszczenie ciepła – zadbać o regulację temperatury w pomieszczeniach. Dotyczy to także powierzchni przy ścianach zewnętrznych, gdzie zazwyczaj temperatura jest niższa, ponieważ ciepło szybciej ucieka. W takich miejscach elastyczna kwestia ułożenia rur pozytywnie wpływa na generowane ciepło.
Poza tym jest to rozwiązanie polecane alergikom. Podłogowe ogrzewanie w pomieszczeniu nie wytwarza temperatury wyższej od tej, którą osiąga ciało człowieka. W efekcie nie dochodzi do cyrkulacji powietrza w wybranych pomieszczeniach, które mogłoby rozprzestrzenić kurz oraz roztocza. Na dodatek podgrzewanie podłogowe elektryczne – dzięki folii grzewczej – tworzy aniony, które filtrują powietrze.
Koszt folii do ogrzewania podłogowego oraz eksploatacji systemu
W każdym domu koszt ogrzewania podłogowego będzie się trochę różnić. Wiele zależy od takich czynników, jak energooszczędność budynku, stosowane ocieplenie elewacji, stolarka okienna oraz regionalne ceny prądu. Warto jednak podkreślić, że podłogówka elektryczna nie jest tak drogim rozwiązaniem, jak niektórzy sądzą. Rachunki za energię elektryczną wzrastają, ale to wciąż oszczędność – paliwo zużywane do ogrzewania domów zazwyczaj kosztuje znacznie więcej, niż prąd. Poza tym elektryczne podgrzewanie podłogi eksploatowane jest jedynie przez parę miesięcy – w najgorszej sytuacji przez połowę roku. Poza sezonem nie ma potrzeby użytkowania systemu, co nie generuje dodatkowych kosztów.
Wszystkich zainteresowanych ogrzewaniem podłogowym elektrycznym zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego. Nasi przedstawiciele odpowiedzą na każde pytanie oraz przedstawią najważniejsze zalety prezentowanego systemu. Służymy też pomocą przy wyborze standardowego lub akumulacyjnego elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie wodne czy elektryczne?
Jeśli chodzi o elektryczne ogrzewanie podłogowe koszty montażu są z reguły niższe niż w przypadku instalacji wodnej. Wynika to z konieczności posiadania pieca gazowego, olejowego lub na paliwo stałe, ogrzewania pompą ciepła, specjalnie przystosowanej do tego kotłowni, która dodatkowo wymaga budowy instalacji wentylacyjnej, co generuje dodatkowe koszty. Podłogówka pod panelami działająca na prąd nie wymaga dodatkowych instalacji np. pompy ciepła, ponieważ przyłącza się ją do istniejącej już sieci elektrycznej. Ponadto w instalacji wodnej należy poświęcić nieco więcej czasu na odpowiednie zaplanowanie ułożenia rur. Należy także przeprowadzić próbę ciśnieniową instalacji wodnego ogrzewania podłogowego w dwóch etapach (w celu sprawdzenia czy nie występują przecieki).
Gdzie nie stosować podłogówki?
Ogrzewanie podłogowepozwala zrezygnować z tradycyjnych grzejników (nierzadko psujących estetykę pomieszczeń i utrudniających ich meblowanie). W domach ocieplanych tą metodą podłoga staje się źródłem energii, z którego dużej powierzchni ciepło przenika do powietrza podnosząc jego temperaturę i dając komfort cieplny. Jednak ogrzewanie pod panele lub posadzkę nie ma większego sensu tam, gdzie ogrzane powietrze nie ma dokąd ulecieć. Dotyczy to przede wszystkim stałej zabudowy kuchni lub łazienki, pod którymi nie instaluje się podłogówki. Zaleca się także, aby ogrzewanie podłogowe na prąd nie było umieszczane tam, gdzie podłogę zamierza się przykrywać dywanami lub wykładzinami. Tym samym wielu inwestorów rezygnuje z montażu podłogówki w salonie lub sypialniach – tam, gdzie powierzchnia podłogi ma stosunkowo niewielki metraż, i gdzie często użytkownicy decydują się na przemeblowania lub dekoracyjne okładziny podłóg. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie musi być też montowane w składzikach, pralniach lub pomieszczeniach gospodarczych, w których nie ma potrzeby utrzymywania komfortowej temperatury z uwagi na to, że rzadko się tam przebywa. W dużych pomieszczeniach łatwiej rozplanować instalację na całej powierzchni lub jej części, ponieważ istnieje większe pole manewru między miejscami, gdzie ogrzewanie podłogowe nie powinno się znaleźć.
Który rodzaj ogrzewania wybrać do łazienki?
Ogrzewanie podłogowe to bardzo często stosowane rozwiązanie w łazienkach – tam oczekuje się stałej, wysokiej temperatury pomieszczenia sprzyjającej kąpielom. Szczególnie dobrze sprawdza się w niewielkich łazienkach, gdzie grzejnik na ścianie utrudnia możliwość umieszczenia mebli i urządzeń sanitarnych. Jeśli chodzi o opinie ogrzewania podłogowego elektrycznego należą do najbardziej korzystnych. Należy jednak pamiętać, że niezbędna jest wtedy specjalna izolacja zapobiegająca przedostawaniu się wilgoci pod podłogę oraz ewentualnym uszkodzeniom całego systemu. W ten sposób instalacja ogrzewania podłogowego jest zabezpieczona i odporna na zniszczenia.
Wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie wodne do łazienki, podczas gdy w pozostałych pomieszczeniach domu dominują grzejniki. Wtedy jednak podłoga nie grzeje (z reguły) od wiosny do jesieni. Podgrzewanie podłoża niezależne od kotła grzewczego, czyli elektryczne, to dobry wybór, kiedy pragnie się uzyskać efekt wychodzenia z wanny lub spod prysznica wprost na ciepłe płytki nawet wiosną lub latem. To również bardzo dobre rozwiązanie, gdy w domu mieszkają małe dzieci, którym chce się zapewnić maksymalny komfort termiczny podczas kąpieli. W przypadku łazienki przydaje się mata izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe zapewniająca zabezpieczenie przed wilgocią i właściwe przewodnictwo cieplne.
Jaka posadzka pod ogrzewanie podłogowe?
Do ogrzewania podłogowego sprawdza się praktycznie każdy rodzaj podłogi, zarówno płytki ceramiczne jak i panele. Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele zapewni właściwe docieplenie pomieszczenia oraz może stanowić doskonały pomysł w wybranych przestrzeniach takich jak sypialnia czy salon. Trzeba jednak wybrać model paneli, którego producent deklaruje dobre przewodnictwo cieplne i tym parametrem sugerować się przy wyborze konkretnego wyrobu. Inną kwestią są posadzki stosowane pod podłogą. Z reguły ogrzewanie podpodłogowe zatapia się w kleju do płytek lub w wylewce samopoziomującej (od jej rodzaju zależy grubość warstwy). Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe elektryczne koszt całej inwestycji jest niższy, ponieważ matę grzewczą montuje się bezpośrednio pod panelami lub płytkami – wystarczy zdemontować warstwę zewnętrzną podłogi. Położenie jej nie powoduje znaczącego podniesienia poziomu pomieszczenia, dlatego można stosować ogrzewanie elektryczne pod panele oraz pod płytki nie przeprowadzając generalnego, całościowego remontu.
Czy trzeba stosować matę izolacyjną?
Mata izolacyjna w instalacji ogrzewania podłogowego to cienka warstwa układana pod elementem grzejnym. Jej zastosowanie to przede wszystkim zmniejszenie ewentualnej utraty ciepła. Dodatkowo tłumi ona odgłosy kroków i dźwięki podłoża. Tym samym idealnie sprawdzi się, gdy planuje się ogrzewanie podłogowe w sypialni czy salonie. Instalacja pod panelami sprawi, że w pokojach będzie można swobodnie chodzić boso – co preferuje bardzo wiele osób.
Jeśli chodzi o koszty użytkowania ogrzewania podłogowego, można je zredukować poprzez stosowanie maty izolacyjnej, dlatego zaleca się jej kładzenie – szczególnie, że nie podnosi ona zbytnio poziomu podłogi. Jej zastosowanie zapobiega utracie ciepła, zapewniając izolację termiczną.
Jak minimalizować koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego?
Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala wykorzystać odsłoniętą, dużą powierzchnię jako źródło ciepła, pozostawiając ściany wolnymi, bez grzejników utrudniających meblowanie. Ciepła podłoga to także komfort dla stóp oraz brak konieczności stosowania grubych wykładzin i dywanów. Ogrzewanie podłogowe elektryczne cieszy się coraz większą sławą, szczególnie w dobie powszechnego stosowania odnawialnych źródeł energii. To podstawowy sposób na to, by redukować koszt tej formy ogrzewania domu. Inwestycji dokonuje się jednorazowo – w panele fotowoltaiczne służące do produkcji energii oraz w ogrzewanie podłogowe na prąd. W zależności od wielkości inwestycji, jej koszty powinny się zwrócić po kilku lub maksymalnie kilkunastu latach. Od tej pory korzystać można z ogrzewania na prąd zupełnie za darmo.
Drugim sposobem oszczędzania będzie wykorzystanie akumulacyjnego ogrzewania podłogowego w domu, pobierającego prąd tylko wtedy, gdy jest on tańszy. Warto również wdrażać zdrowe, sprzyjające prawidłowemu korzystaniu z mediów nawyki, takie jak rzadsze, ale intensywne wietrzenie zimą przy wyłączonym ogrzewaniu (zminimalizowanie częstej straty ciepła), a także unikanie wahań temperatury, w czym przydatny bywa termostat. Stała, komfortowa temperatura dla domowników to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim pozytywne działanie na zdrowie, wygodę i komfort cieplny. Przy właściwym użytkowaniu koszty ogrzewania podłogowego stają na równi z innymi formami ogrzewania domu.
Jeżeli zastanawiasz się czy ogrzewanie podłogowe wybrać do swojego nowego domu lub mieszkania, nasi doradcy chętnie podpowiedzą najlepsze rozwiązania! Skontaktuj się z nami.
Folie Grzewcze
Jak wybrać folię grzewczą?
Wybór folii grzewczej, wbrew temu, co myśli większość z nas, nie zależy wyłącznie od naszych wymagań. Wstępnie należy określić moc grzewczą każdego pomieszczenia, w którym ma być wykonana instalacja. Jeżeli w projekcie nie znajdziemy takich danych należy przyjąć szacunki oparte na projekcie, przeznaczeniu lokalu i indywidualnych potrzebach.
Różnica między folią grzewczą a matą grzewczą
W przeciwieństwie do klasycznych przewodów grzejnych czy mat, folia grzewcza ogrzewa całą powierzchnię a nie tylko lokalnie poprzez przewód wysokotemperaturowy, dzięki czemu możemy ją zamontować pod dowolną powierzchnią. Folia grzewcza zużywa o 50% mniej prądu niż tradycyjna mata grzewcza.
Czy mogę zamontować folię pod meblami?
Folie grzewcze montuje się wyłącznie pod meblami o wysokości nóżek min. 3 cm. Zabrania się instalowania go pod elementami stałymi, np. pod meblami kuchennymi lub meblościankami.
Czy folia grzewcza jest szkodliwa?
Folia grzewcza jest produktem bezpiecznym, została przebadana przez jednostki badawcze akredytowane przez Komisję Europejską.
Czy sama folia grzewcza ogrzeje mój dom?
Folia grzewcza to samodzielny system, który gwarantuje ciepło, gdy jest używany jako jedyne źródło ciepła.
Jakie jest zużycie energii folii grzewczych?
Zużycie energii elektrycznej zależy wyłącznie od ocieplenia budynku. Na podstawie danych zawartych w dokumencie „Wydajność energetyczna” możemy określić rzeczywiste koszty eksploatacji.
Czy można połączyć różne moce folii grzewczych?
Zabrania się łączenia folii grzewczych o różnej mocy.
Czy można łączyć różne szerokości?
Tak. Możesz dowolnie łączyć różne szerokości folii z tą samą mocą znamionową (xx/m2).
Jaka jest gwarancja na folię grzewczą?
Gwarancja na folie grzewcze marki Termofol montowane przez Autoryzowanego Instalatora wynosi 15 lat, natomiast w przypadku samodzielnego montażu 6 lat.
Jaka jest żywotność folii grzewczej Termofol?
Żywotność produktu określono na 100 lat.
Jak dobrać moc folii grzewczej do mojego domu?
Dobór folii grzewczej powinien opierać się na danych projektowych. Jeśli chcesz sam wybrać produkt, to w przypadku dobrze ocieplonych, nowych budynków odpowiednia będzie folia 80 W/m², średnia izolacja – folia 140 W/m², natomiast budynków słabo ocieplonych – folia 220 W/m².
Jak przygotować podłoże pod folie grzewczą?
Podłoże powinno być suche i równe. Izolację, na której będzie montowana folia grzewcza, należy ułożyć na warstwie betonu.
Czym wykończyć podłogę?
Rodzaj systemu grzewczego zależy od materiału, który zostanie użyty do wykończenia podłogi. W przypadku systemu bezpośredniego istnieje możliwość wykończenia podłogi panelami podłogowymi przystosowanymi do ogrzewania podłogowego. Jeśli chcesz zastosować podłogi klejone, musisz wybrać system przechowywania i wykończyć podłogę po wyschnięciu podkładu.
Co zyskuję dzięki instalacji przez Autoryzowanego Instalatora?
Montaż przez Autoryzowanego Instalatora to gwarancja prawidłowo wykonanego systemu oraz dłuższa gwarancja producenta – 15 lat. Autoryzowany instalator przechodzi coroczne szkolenia i potrafi właściwie dobrać i zamontować nasze produkty.
Jaki jest czas realizacji?
Zamówienia realizowane są w ciągu 48 godzin od daty złożenia. O statusie zamówienia zostaniesz poinformowany przez nasz dział logistyki e-mailem i SMS-em.
Co to jest folia grzewcza na podczerwień?
Folia grzewcza na podczerwień to wysokiej jakości produkt, który sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Idealnie sprawdza się jako ogrzewanie płaszczyznowe ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania podłogowego, sufitowego i ściennego. Można śmiało powiedzieć, że jakość wykonania w połączeniu z szeroką funkcjonalnością czyni go niezastąpionym w swojej dziedzinie.
Z czego składa się folia grzewcza?
Folia grzewcza działa na zasadzie oporu elektrycznego węgla. Folia grzewcza na podczerwień składa się ze starannie wyselekcjonowanej pasty węglowej i aluminiowej naniesionej najnowocześniejszą technologią (techniką druku) na folię PET. Materiał ten ma doskonałe właściwości izolacyjne i ognioodporne. Folia PET została zabezpieczona specjalną folią LAMINEX. Elektroda z taśmy miedzianej działa jak przewodnik, a taśma srebrna stanowi ochronę przed iskrzeniem.
Jak działa folia grzewcza na podczerwień?
Ciepło jest wytwarzane za pomocą oporu elektrycznego na specjalnych grafitowych listwach grzewczych. Moc grzewcza zależy od odległości między wspomnianymi listwami, szerokości, a także ilości użytego grafitu. Folie grzewcze o stosunkowo małej mocy idealnie nadają się do ogrzewania alternatywnego (komfort ciepłej podłogi), ao większej mocy jako podstawowy system grzewczy.
Jaką folię grzewczą wybrać?
W naszej ofercie znajdziesz wiele różnych modeli folii grzewczych, które różnią się przede wszystkim mocą – od 80 W/m² do 400 W/m².
Rozwiązania o mniejszej mocy, choć doskonale pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną, charakteryzują się stosunkowo dużym opóźnieniem czasowym (dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie zadanych parametrów).
Osobiście polecamy folie grzewcze o większej mocy (od 140 W/m²), gdzie opóźnienie czasowe jest niewielkie, co przekłada się na maksymalny komfort cieplny w pomieszczeniu.
UWAGA: Niezależnie od mocy grzewczej zapotrzebowanie na energię jest takie samo. Różnica polega tylko na czasie ogrzewania, ale zużycie energii elektrycznej jest takie samo! Ogrzewanie podłogowe folią o większej mocy szybciej osiąga zadaną temperaturę, a przy mniejszej mocy doprowadzenie warstwy wierzchniej do odpowiedniej temperatury zajmuje więcej czasu.
Szybkość narastania temperatury zależy również od wielkości pokrycia powierzchni grzewczej – im większy procent pokrycia podłogi, tym krótszy czas oczekiwania na osiągnięcie zadanej temperatury. Komfort użytkowania folii grzewczej w systemie ogrzewania płaszczyznowego w dużej mierze zależy od elektronicznego regulatora temperatury. W naszej ofercie znajdziesz zarówno modele standardowe – z funkcją ustawiania temperatury i prostym systemem zabezpieczającym, jak i modele zaawansowane technologicznie – z dotykowym wyświetlaczem, szerokim trybem personalizacji oraz systemami zdalnego sterowania. W przypadku produktów złożonych użytkownicy mogą wybrać najbardziej efektywny system sterowania, idealnie dopasowany do swoich potrzeb.
UWAGA: Przed zakupem folii grzewczej zapytaj o europejskie testy i sprawdź ochronę folii grzewczej!
Rozwiązania o mniejszej mocy, choć doskonale pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną, charakteryzują się stosunkowo dużym opóźnieniem czasowym (dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie zadanych parametrów).
Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze folii grzewczej?
Dobór i montaż folii w systemach ogrzewania płaszczyznowego jest nieskomplikowany i prawie bezinwazyjny. Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, którymi należy się zająć, zarówno na etapie projektowania, jak i wykonywania instalacji. Podstawowym błędem, jaki można popełnić przy projektowaniu instalacji z folią grzewczą, jest zastosowanie modelu o zbyt małej mocy jednostkowej. Może to być spowodowane nieprawidłowo oszacowanym zapotrzebowaniem na moc grzewczą. Poza oczywistym niedogrzaniem pomieszczeń, czas, po jakim temperatura osiągnie żądany poziom (lub zbliżony do niego) będzie dłuższy niż w prawidłowo zwymiarowanej instalacji.
Jaki termoregulator do folii grzewczej?
Ogrzewanie ścienne gwarantuje równomierny rozkład temperatury na całej wysokości pomieszczenia. Charakteryzuje się brakiem cyrkulacji powietrza na skutek przekazywania ciepła do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Elementami wykończeniowymi ścian są płyty gipsowo-kartonowe z wykończeniem i bez wykończenia, płyty laminowane, panele ścienne.
Ogrzewanie sufitowe instaluje się tam, gdzie ogrzewanie podłogowe lub ścienne nie jest możliwe z powodu braku wolnej przestrzeni, np. dużej ilości armatury podłogowej, grubej wykładziny lub armatury ściennej.
Czy folię grzewczą można stosować jako ogrzewanie ścienne?
Ogrzewanie ścienne gwarantuje równomierny rozkład temperatury na całej wysokości pomieszczenia. Charakteryzuje się brakiem cyrkulacji powietrza na skutek przekazywania ciepła do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Elementami wykończeniowymi ścian są płyty gipsowo-kartonowe z wykończeniem i bez wykończenia, płyty laminowane, panele ścienne.
Ogrzewanie sufitowe instaluje się tam, gdzie ogrzewanie podłogowe lub ścienne nie jest możliwe z powodu braku wolnej przestrzeni, np. dużej ilości armatury podłogowej, grubej wykładziny lub armatury ściennej.
Czy folia może służyć jako tradycyjny grzejnik?
W naszej ofercie posiadamy folię grzewczą o mocy 400 W/m2, z której można stworzyć własny grzejnik. Montując folię grzewczą pod płytą gipsowo-kartonową lub kamieniem naturalnym uzyskamy grzejnik o niskim zużyciu energii elektrycznej, dużej wydajności, a dzięki zastosowaniu termoregulatora będziemy mieli pełną kontrolę nad temperaturą pracy, a nasza grzałka zużyje ok. 30% mniej prądu w stosunku do mocy.
Czy folia grzewcza może ogrzewać lustra?
Zastosowanie folii grzewczej pod lustro gwarantuje, że lustro nie zaparuje, a dodatkowo zamieni się w grzejnik.
Jak ogrzać domek letniskowy?
więcej w tym artykule Folia zasilana prądem stałym idealnie nadaje się do ogrzewania przyczep kempingowych, domków letniskowych, domków letniskowych gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. System ten można podłączyć do akumulatora lub bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych.
Czy folia grzewcza chroni przed utratą ciepła przez okno balkonowe?
Okna balkonowe i wystawowe to obszary generujące największe straty ciepła. Montując w tym miejscu pod podłogą pas folii grzewczej, budujemy kurtynę barierową, która ograniczy przepływ zimnego powietrza. Ta funkcja służy jako grzejnik podłogowy.
Maty Grzewcze
Czy moc 150 W/m2 skutkuje wyższymi kosztami eksploatacji?
Im wyższa moc znamionowa, tym krótszy czas osiągnięcia zadanej temperatury podłogi.
Czy istnieje możliwość docięcia, skrócenia maty?
Maty grzejnej nie wolno skracać (przecinanie przewodu grzejnego jest zabronione). Przewód grzejny przymocowany jest do kratki, którą można przeciąć, dzięki czemu możemy dopasować matę do wymiarów pomieszczenia.
Czy przewody grzejne mogą zachodzić na siebie?
Zabronione jest nakładanie lub krzyżowanie maty grzewczej. W każdym przypadku odległość między kablami musi wynosić co najmniej 8 cm.
Czy mata może być zamontowana pod brodzikiem wannowym/prysznicowym?
Zabrania się montowania mat grzewczych pod brodzikiem wannowym/prysznicowym.
Czy montaż maty może wykonać tylko specjalista?
Nie, podczas instalacji należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić przewodu grzejnego.
Czy mata musi być podłączana przez elektryka?
Podłączenie maty grzewczej musi wykonać elektryk posiadający ważne uprawnienia.
Czy mogę zamontować matę grzewczą pod stałym elementem?
Nie, mat grzewczych nie montuje się pod stałą armaturą ani pod meblami bez nóg. Mebel musi mieć nóżki o wysokości co najmniej 3 cm.
Czy mogę zamontować matę grzewczą pod panelami podłogowymi?
Nie, tylko folie grzewcze są instalowane pod panelami.
Jakiego kleju użyć do montażu ceramiki?
Do mocowania ceramiki wymagany jest elastyczny klej do ogrzewania podłogowego.
Jakie spoiny należy stosować do ceramiki?
Do fugowania użyj elastycznej spoiny.
Jak sprawdzić poprawność działania maty grzewczej po zamontowaniu?
Należy zmierzyć rezystancję przewodu grzejnego i rezystancję izolacji.
Co zrobić, jeśli mata grzewcza ulegnie uszkodzeniu podczas montażu?
Elektryk, który zainstalował ogrzewanie, musi sprawdzić przyczynę nieprawidłowego działania. Może to być awaria termostatu, uszkodzenie przewodów zasilających lub uszkodzenie maty grzewczej.
Často kladené otázky
Jak funguje podlahové vytápění?
Systém se skládá z několika komponentů. Nejdůležitější jsou topné kabely a fólie nebo maty, které jsou napájeny elektrickou energií. Všechny tyto části jsou instalovány pod podlahou. Kromě toho podlahové vytápění obsahuje speciální izolační vrstvu, která zabrání pronikání vlhkosti dovnitř a udržuje správnou teplotu. Tato izolace se pokládá na podlahu z betonu nebo cementového potěru. Jedná se o flexibilní topný systém, který lze přizpůsobit prostorovým potřebám, proto je vhodné se nejprve poradit se specialistou, abyste vybrali nejvhodnější podlahové vytápění.
Co se týče instalace podlahového vytápění, topná fólie není nijak viditelná. Jediným viditelným prvkem v podlahovém vytápění jsou teplotní regulátory. Na těchto regulátorech jsou zobrazeny všechny důležité informace. Náš systém podlahového vytápění využívá moderní termostaty, kterými lze v reálném čase ovládat teplotu vzduchu a podlahy. Kromě toho lze topení podlahy ovládat ručně nebo prostřednictvím specializované aplikace na chytrých telefonech a tabletech. Jinými slovy, můžete teplotu a úroveň tepla měnit na dálku!
Topné kabely jsou nejlevnější způsob instalace podlahového vytápění. Mají tloušťku od 3 do 7 mm a jsou vyrobeny z materiálu s odpovídajícím elektrickým odporem. Instalace topných kabelů vyžaduje připojení k pásku nebo síti a zalití stěrkou. Neexistují žádná specifická pravidla týkající se počtu a hustoty kabelů, pouze minimálního rozestupu mezi nimi (cca 5 cm, konkrétní hodnotu uvádí výrobce v závislosti na modelu). Proto musí být elektrický podlahový vytápěcí systém zahrnut již při návrhu domu.
Dalším dobrým instalačním řešením jsou topné maty, které také nabízíme. Pokud jde o elektrické topení, nemusí být panely demontovány - matka je instalována přímo. Použití topných mat je velmi jednoduchým způsobem, jak zvýšit izolaci místností. Na topnou matku jako podlahové topení lze přejít kdykoli. Nejčastěji se tak děje během rekonstrukce. Tento systém podlahového vytápění je skvělý pro byt. Ve srovnání s běžnými ručně instalovanými topnými kabely jsou však matky dražší. Jejich cena je vyvážena velmi snadnou instalací a možností použití i ve starších budovách díky silné tepelné izolaci.
Jaké výhody přináší elektrická podlaha? Samozřejmou výhodou tohoto systému je zajištění co nejvyššího teplého komfortu v krátkém čase. To je však jen jednou z pozoruhodných výhod. Málokdo si uvědomuje, že náš elektrický podlahový ohřívač umožňuje snížení průměrné teploty vzduchu bez snížení teplého komfortu. Jak je to možné? Elektrická podlaha je doplňkovým způsobem vytápění místností. Když produkt funguje, lze snížit spotřebu paliva v hlavním vytápěcím zařízení. Podle odhadů to tak může být až 20% energie potřebné k udržení teplého komfortu. Toto opatření vede k reálným úsporám v domácnostech.
Podlahové vytápění pod deskami poskytuje ještě více. Rozložení teploty v místnostech je velmi odlišné. Díky pokrytí podlahy topnými kabely lze zajistit nejefektivnější rozložení tepla - regulaci teploty v místnostech. Platí to i pro plochy u vnějších stěn, kde je teplota obvykle nižší, protože teplo uniká rychleji. Flexibilní uspořádání trubek na těchto místech pozitivně ovlivňuje produkci tepla.
Mimo to je to řešení doporučeno pro alergiky. Podlahové vytápění v místnosti nevytváří teplotu vyšší než je ta, které dosáhne lidské tělo. V důsledku toho nedochází k cirkulaci vzduchu v určitých místnostech, která by mohla rozptýlit prach a roztoči. Navíc elektrické podlahové vytápění - díky topné fólii - produkuje aniony, které čistí vzduch.
Náklady na topnou fólii a provoz systému V každém domě budou náklady na vytápění podlahy trochu odlišné. Mnoho závisí na faktorech, jako je energetická účinnost budovy, použité izolace obvodových stěn, okenního zasklení a regionální ceny elektřiny. Je však třeba zdůraznit, že elektrické podlahové vytápění není tak drahým řešením, jak by někteří mohli myslet. Účty za elektřinu rostou, ale stále jde o úsporu - palivo používané k vytápění domů obvykle stojí mnohem více než elektřina. Kromě toho je elektrické podlahové topení provozováno pouze po dobu několika měsíců - v nejhorším případě po polovinu roku. Mimo sezónu není potřeba systém používat, což nezpůsobuje dodatečné náklady.
Všechny, kteří mají zájem o elektrické podlahové vytápění, zveme k telefonickému nebo e-mailovému kontaktu. Naši zástupci rádi odpoví na jakékoliv otázky a představí hlavní výhody této prezentovaného systému. Také jsme k dispozici pro pomoc při výběru běžného nebo akumulačního elektrického podlahového vytápění.
Vodní nebo elektrické vytápění? Pokud jde o elektrické podlahové vytápění, náklady na instalaci jsou obvykle nižší než u vodního systému. To souvisí s nutností mít plynový, olejový nebo pevný palivo, tepelnou pumpu nebo specializovaný kotel určený pro tento účel a vybudovat ventilaci, což přináší další náklady. Elektrická podlaha pod deskami nevyžaduje další instalace, protože se připojuje k existující elektrické síti. Kromě toho je při instalaci vodního podlahového vytápění třeba věnovat větší pozornost plánování umístění trubek. Je také nutné provést dvojí tlakovou zkoušku vodního podlahového vytápění ve dvou fázích (pro kontrolu úniků).
Kde nepoužívat podlahovou topení? Podlahové vytápění umožňuje vynechat tradiční radiátory (které často kazí vzhled místností a ztěžují jejich zařizování). V domcích s touto metodou izolace podlahy se stává zdrojem energie, která teplotu vzduchu zvyšuje a poskytuje tepelný komfort. Existuje však několik míst, kde podlahové vytápění nemá smysl, pokud teplý vzduch nemá kam uniknout. To platí zejména pro stálou kuchyňskou nebo koupelnovou instalaci, pod níž se nepokládá podlahové vytápění. Doporučuje se také, aby elektrické podlahové vytápění nebylo instalováno v místnostech, kde má být podlaha pokryta koberci nebo krytinami. Mnoho investorů se proto rozhoduje neinstalovat podlahové vytápění v obývacím pokoji nebo ložnicích - tam, kde je plocha podlahy relativně malá a kde uživatelé často volí přestavby nebo dekorativní podlahové krytiny. Elektrické podlahové vytápění by nemělo být instalováno ani ve sklepech, prádelnách nebo hospodářských místnostech, kde není potřeba udržovat tepelný komfort kvůli tomu, že se v nich zřídka zdržují. V velkých místnostech lze naopak snáze plánovat instalaci na celé ploše nebo na její část, protože existuje větší manévrovací prostor mezi místy, kde by podlahové vytápění bylo nainstalováno, a místy, kde by se nemělo používat. Také místnosti s nižšími stropy se nejlépe hodí pro instalaci elektrického podlahového vytápění. Díky tomu bude možné pokrýt podlahu jakýmkoli materiálem. Použití v prostorách s vysokými stropy by znamenalo větší teplotní rozdíly mezi spodní a horní částí místnosti, což by vedlo ke zvýšené spotřebě energie. Měli byste také věnovat pozornost faktoru, že nemůžete umístit nábytek na topné kabely. Požáry a výbuchy jsou jednou z hlavních příčin mnoha nehod. V místnostech s podlahovým vytápěním by měl být nábytek uspořádán tak, aby bylo možné topný systém snadno opravit, pokud bude třeba. Obecně platí, že neměli byste instalovat nábytek a těžké objekty na vrchní části podlahy, která je pokryta topnými kabely. Pro případ poruchy nebo potřeby opravy by bylo ideální mít snadný přístup k těmto částem. V opačném případě by bylo nutné odstranit nábytek a materiály na podlaze, což by bylo velmi obtížné. Je třeba mít na paměti, že v případě poruchy nebo potřeby opravy je třeba topný systém vypnout, dokud se problém nevyřeší. Je také důležité zajistit, aby byl systém pravidelně kontrolován a udržován odborníkem, aby byla zajištěna jeho správná funkce.