Sposoby na ogrzewanie domków bez zezwolenia

 Sposoby na ogrzewanie domków bez zezwolenia

Domy o małych powierzchniach, budowane bez zezwolenia, często mają przeznaczenie mieszkalne całoroczne. Możliwości rozbudowy i wzniesienia dodatkowych elementów architektonicznych sprawiają, że taki dom może mieć znaczną powierzchnię użytkową. Pojawia się zatem problem zorganizowania w nim ogrzewania. Jak ogrzać mały budynek i które technologie najlepiej sprawdzą się do realizacji tego zadania?

Tradycyjne metody ogrzewania

Domy bez zezwolenia stały się popularne w branży budowlanej. Wystarczy niewielka działka i pieniądze na inwestycję, żeby szybko i bez zbędnych formalności cieszyć się zaletami własnego domu. Plany na liberalizację przepisów, które zwiększałyby dwukrotnie dopuszczalną powierzchnię takich obiektów, jeszcze bardziej potęgują zainteresowanie małymi domkami. Należy jednak pamiętać, że minimalizacja w niektórych aspektach budownictwa jest ograniczona technologicznie.

Największym problemem związanym z budową obiektów całorocznych jest ogrzewanie domków o powierzchni do 70 m2. W domach mieszkalnych zazwyczaj stosuje się piece na paliwo stałe, które gwarantują stabilne ogrzewanie, choć nie pozbawione wad. W przypadku budynków o tak niewielkiej powierzchni, montaż instalacji i pieca grzewczego lub kominka stanowi spory problem. Brak miejsca na urządzenie grzewcze, składowanie paliwa i konieczność montażu dużych instalacji grzewczych sprawiają, że taka metoda w przypadku ogrzewania domków bez pozwolenia na budowę okaże się niefunkcjonalna.

Alternatywne metody ogrzewania

Kolejnym popularnym, choć nie tak często stosowanym sposobem, jest ogrzewanie gazem. Tutaj oszczędzamy nieco miejsca, ponieważ nie ma konieczności składowania paliwa, a piec ma znacznie mniejsze rozmiary. Jednak bardzo często niewielkie domy nie mają doprowadzonej instalacji gazowej, której wielu projektantów nie uznaje za niezbędną. Dlatego ogrzewanie domków na zgłoszenie powinno być zaplanowane z wykorzystaniem innych zasobów.

Ogrzewanie domków bez pozwolenia na budowę – technologie alternatywne

Jeśli rezygnujemy z paliw stałych, które generują energię cieplną w domu, pozostaje nam wykorzystanie energii generowanej w innym miejscu i doprowadzonej do budynku. Chodzi tu o energię elektryczną, która także w dużej mierze powstaje w procesie spalania paliw stałych. Ogrzewanie z wykorzystaniem urządzeń na prąd jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Przewody i same urządzenia nie zajmują wiele miejsca, a sposób regulacji ciepła, a nawet planowania procesów ogrzewania, pozostawia konkurencję daleko w tyle.

Warto jednak pamiętać o rosnących cenach energii. Czy nie ma ryzyka, że ogrzewanie domków bez zezwolenia za pomocą prądu może generować koszty eksploatacji przekraczające granicę opłacalności? Trudno powiedzieć, ponieważ z biegiem czasu i inwestycji w odnawialne źródła energii ceny mogą się ustabilizować. Można jednak wyprzedzić ten niepewny czas i już teraz inwestować w panele słoneczne. Większość projektów małych domów obejmuje proste połacie dachowe o znacznym spadku, co sprzyja montażowi paneli słonecznych.

Wybór technologii ogrzewania

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie domu do 70 m2 za pomocą sieci elektrycznej, masz kilka technologii do wyboru. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są grzejniki konwektorowe. To urządzenia wyposażone w kilka grzałek elektrycznych, które podłączane są bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Cenione są za możliwość łatwej regulacji temperatury, szybkie nagrzewanie pomieszczenia i cichą pracę. Zajmują nieco miejsca, ale są bardziej kompaktowe niż tradycyjne kaloryfery. Można je również łatwo przestawiać w inne, dogodniejsze miejsce. Nasze grzejniki konwektorowe w standardzie posiadają możliwość kontroli zdalnej, co jest ważną zaletą przy domkach letniskowych.

Innowacyjne rozwiązania wykorzystujące fale podczerwone

Innymi rozwiązaniami są technologie wykorzystujące fale podczerwone. Ogrzewają one przedmioty, a nie powietrze, działając w sposób przypominający promienie słoneczne. W zależności od dostępnych środków inwestycyjnych można wybrać promienniki podczerwieni lub ogrzewanie folią grzewczą. W obu przypadkach akcesoria grzewcze zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne grzejniki, pozwalając na łatwą regulację i zapewniając bardziej ekonomiczne i wydajne ogrzewanie.

Oszczędne ogrzewanie domów na zgłoszenie

Jeśli budujesz dom na zgłoszenie i masz ograniczone fundusze, rozwiązanie oparte o grzejniki konwektorowe wymaga najmniejszych środków inwestycyjnych. Alternatywą są panele grzewcze na podczerwień lub ogrzewanie podłogowe za pomocą folii grzewczej lub maty grzewczej. Ciekawą opcją mogą być również urządzenia grzewcze a zarazem dekoracyjne takie jak panele grzewcze z nadrukiem oraz kominki elektryczne

Inne interesujące rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną to akcesoria do odzyskiwania ciepła z powietrza połączone z wentylacją. Rekuperatory to ekonomiczne urządzenia, które pozwalają na utrzymanie sporej ilości ciepła wewnątrz budynku. Jednak do ich funkcjonowania potrzebne będzie prowadzenie dziesiątek metrów rur wentylacyjnych, co może zajmować sporo miejsca w małych budynkach. Wadą jest też spory koszt takiego urządzenia.

Prąd elektryczny przez wiele najbliższych dziesięcioleci nie będzie miał żadnej poważnej konkurencji. Z pewnością wzrośnie jego pozyskiwanie z odnawialnych źródeł energii, co ustabilizuje ceny i sprawi, że będzie uznawany za rozwiązanie ekologiczne. Dlatego wszystkie sposoby na ogrzewanie domków bez zezwolenia za pomocą prądu elektrycznego warto wziąć pod uwagę.

 

żródło: Termo-Fol Sp. z o.o.

Powrót do blogu