Wentylacja mechaniczna jak to działa i na co to komu?

W dzisiejszych czasach, gdy coraz większa uwaga skupia się na ochronie środowiska i oszczędnościach energetycznych, planując budowę nowego domu, nie możemy zapominać o jednym z kluczowych aspektów – wentylacji. Tradycyjne metody coraz częściej ustępują miejsca innowacyjnym rozwiązaniom, w tym wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które może okazać się oszczędnym krokiem w drodze do zrównoważonego i efektywnego korzystania z energii.

Czy taka opcja jest droga i nieosiągalna dla przeciętnego budującego dom? Choć na początku inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła może wydawać się kosztowna, to długoterminowe korzyści znacznie przewyższają ten początkowy wydatek.

Kiedy patrzymy na tradycyjną wentylację grawitacyjną, choć wydaje się ona na pierwszy rzut oka tańszym rozwiązaniem, to trzeba pamiętać o ukrytych kosztach i nieefektywnościach. Kominy wentylacyjne, koszty materiałów i konserwacji, oraz strata ciepła wynikająca z podgrzewania zimnego powietrza dostarczanego do budynku są elementami, które na dłuższą metę mogą przewyższyć koszty wentylacji mechanicznej.

Wystarczy spojrzeć na poniższy obrazek i od razu widać, że straty wskutek wymiany powietrza to spory koszt w ogrzewaniu budynku nawet po jego ociepleniu.

Współczesne domy są coraz lepiej izolowane i szczelne, co wpływa na konieczność bardziej kontrolowanej wentylacji. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna często nie radzi sobie z tym wyzwaniem, prowadząc do problemów z jakością powietrza wewnątrz budynku szczególnie po termomodernizacji.

Istnieje również opcja wentylacji mechanicznej dla budynków istniejących, a nie mających możliwości montażu instalacji centralnej wentylacji. Jest to system zdecentralizowany

Wentylacja zdecentralizowana, czyli jak najbliżsi przyjaciele szewca bez  butów chodzili. – Flow – Innowacyjne Technologie Sanitarne

Podsumowując, zarówno w nowym jak i starym domu, wentylacja to ważny aspekt, który warto rozważyć z perspektywy oszczędności energetycznych, jak i komfortu życia. Innowacyjne rozwiązania, takie jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, oferują nie tylko efektywniejsze wykorzystanie energii, ale również lepszą kontrolę nad jakością powietrza wewnątrz budynku. Pamiętając o długoterminowych korzyściach finansowych i ekologicznych, warto zastanowić się nad tymi zaawansowanymi technologiami przy planowaniu nowego domu.

Projekt techniczny z pieczątką wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Starannie dobrany rekuperator i instalacja oraz właściwie podłączenie i odpowiedni projekt, umożliwią długotrwałe korzystanie z wysokiej jakości powietrza w Twoim domu oraz zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie.

Jak działa rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna to system wymiany powietrza, wykorzystujący napęd mechaniczny. W przeciwieństwie do naturalnej wentylacji, znanej również jako grawitacyjna, system mechaniczny nie jest uzależniony od warunków zewnętrznych, a intensywność jego działania można dostosować indywidualnie do własnych potrzeb.

Nasze mieszkanie to przestrzeń, w której zawsze przebywa pewna liczba ludzi. Często zdarza się, że w pomieszczeniach robi się duszno, a powietrze wydaje się zużyte. To dowód na to, że naturalna wymiana powietrza nie jest dostosowana do rzeczywistych potrzeb i często wymaga ręcznego przewietrzania, co może skutkować niezdrowymi przeciągami. W przypadku wentylacji mechanicznej nie tylko możemy regulować intensywność wymiany powietrza, ale również unikamy niepotrzebnego chłodzenia pomieszczeń, nawet podczas imprez w większym gronie. Co więcej, odzyskujemy ciepło z wydmuchiwanego powietrza, co korzystnie wpływa na nasz budżet domowy.

System wentylacji mechanicznej składa się z kilku elementów, które umożliwiają pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz, przemieszczanie go przez wszystkie pomieszczenia w budynku i wydostawanie na zewnątrz. Serce całego systemu to jednostka centralna, znana jako rekuperator, która zarządza procesem i odzyskuje ciepło z powietrza w inteligentny sposób, bez mieszania go z powietrzem wydmuchiwanym.

Pierwszym elementem są skrzynki rozprężne, które służą do połączenia elastycznych przewodów wentylacyjnych z anemostatami. Można wybrać modele wykonane ze stali nierdzewnej lub z poliwęglanu wzmacnianego włóknami. Pozwalają one na montaż systemu zarówno pod sufitem, jak i bezpośrednio na stropie. Dostępne są w różnych wariantach przyłączeniowych i wszystkie posiadają mufy do podłączenia kanałów wentylacyjnych z wbudowaną uszczelką oraz montażem na zatrzask. To gwarantuje szybki i prosty montaż skrzynek rozprężnych w instalacji.

Odbiornikami dostarczanego powietrza są anemostaty nawiewne, a ich właściwe rozmieszczenie jest kluczowe dla optymalnej wymiany powietrza w całym budynku. Musimy zdecydować, czy nawiew będzie realizowany z poziomu podłogi, ściany czy sufitu, ponieważ dostępne są trzy opcje. Najlepsze efekty daje umieszczenie punktów nawiewu i wywiewu wysoko, co zazwyczaj jest zalecane.

Anemostaty wywiewne umieszcza się w tak zwanych pomieszczeniach "brudnych", takich jak kuchnia i łazienka, natomiast nawiewne w  pozostałych pomieszczeniach. Wyrównywanie strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego zapewniają elementy instalacji wyciągowej w miejscach takich jak pomieszczenia komunikacyjne, np. hol i klatka schodowa.

Nawiewniki nie powinny być montowane bezpośrednio nad miejscem przebywania ludzi, np. nad łóżkiem, biurkiem czy sofą. Najlepiej umieścić je w miejscach oddalonych od drzwi i otworów wywiewnych, aby cała objętość powietrza w danym pomieszczeniu uczestniczyła w wymianie powietrza.

Przewody wentylacyjne to podstawowy element odpowiedzialny za przemieszczanie powietrza w budynku. Materiał PE-HD zapewnia gładkie wnętrze dwuwarstwowych rur, które są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem bakterii, grzybów i statycznego elektryzowania.

Przejściówki wentylacyjne umożliwiają krzyżowanie się różnych instalacji na jednej powierzchni. Ważne jest, aby przewody wentylacyjne układane na podłodze nie kolidowały z przewodami ogrzewania podłogowego.

Skrzynka rozdzielcza PE-FLEX

Skrzynki rozdzielcze stanowią punkt wyjścia całego systemu i rozprowadzają instalację w całym budynku. Wykonane są z stali nierdzewnej i wyposażone w tworzywowe mufy z montażem na zatrzask, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej instalacji. Wszystkie systemy wentylacyjne muszą zawierać co najmniej dwa rozdzielacze - nawiewny i wywiewny.

Rekuperator to kluczowy element instalacji, odpowiadający za wymianę powietrza i odzysk ciepła. Urządzenie to zapewnia komfort cieplny, a umieszczone w nim filtry poprawiają jakość powietrza w budynku. Składa się z dwóch wentylatorów - nawiewnego i wywiewnego - oraz wymiennika ciepła, który oddziela strumienie powietrza, umożliwiając odzysk ciepła. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła - rekuperatory - mogą być wyposażone w wymiennik przeciwprądowy, krzyżowy lub obrotowy.

Jednostkę centralną można zamontować na poddaszu, strychu, na poziomie mieszkalnym w pomieszczeniach gospodarczych lub w piwnicy. Wybór lokalizacji musi uwzględniać temperaturę otoczenia, która nie powinna spaść poniżej 5°C (w przeciwnym przypadku instalację należy odpowiednio izolować). Zapewnienie dostępu do urządzenia, w tym wymiany filtrów i konserwacji, jest również istotne. Aby uniknąć przenikania hałasu do pomieszczeń mieszkalnych, rekuperatora nie należy montować blisko wyłazu strychowego, drzwi itp. Należy zapewnić możliwość odprowadzania kondensatu do kanalizacji, a przewody dostarczające i odprowadzające powietrze do urządzenia powinny być jak najkrótsze.

Możliwość zastosowania v1

Wloty i wyloty powietrza to zewnętrzne elementy instalacji, które powinny być chronione przed wiatrem i deszczem. Lokalizacja powinna umożliwiać dostęp do czystego powietrza i korzystać z chłodniejszego powietrza latem. Dolna krawędź wlotu powietrza powinna znajdować się co najmniej 2 metry nad poziomem terenu, ale zaleca się umieszczenie jej jak najwyżej, co może być osiągnięte poprzez montaż w podbitce. Należy unikać umieszczania wlotów obok źródeł dymu, spalin i nieprzyjemnych zapachów, a także z dala od otworów kanalizacyjnych.

Masz pytania w tej kwestii? Skontaktuj się z nami, może będziemy mogli Ci pomóc.

Poniższy film pokrótce wyjaśni działanie rekuperacji

Zpět na blog